REALIZACJA SZEŚCIOMIESIĘCZNEGO STAŻU W APTECE - MIEJSCA NA TERENIE WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO.

Aktualności, Niedziela, 15 lutego 2015

Wykaz aptek ogólnodostępnych z terenu działania LUBELSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY APTEKARSKIEJ do odbywania praktyki zawodowej przez studentów farmacji.


   Informuję, że zamieszczony poniżej wykaz aptek ogólnodostępnych do odbywania praktyki zawodowej przez studentów  farmacji, został sporządzony  na podstawie deklaracji kierowników aptek. Warunkiem umieszczenia apteki na wykazie było spełnienie wymogów określonych w Komunikacie Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie zasad realizacji sześciomiesięcznego stażu w aptece objętego standardami nauczania dla kierunku studiów farmacja t.j. : zatrudnienie w aptece 2 farmaceutów na pełnych etatach, w tym osoby spełniającej warunki niezbędne do pełnienia funkcji kierownika apteki oraz posiadanie loży z nawiewem laminarnym. Do tych aptek w pierwszej kolejności będą kierowani studenci.

   Apteki, które nie znajdują się na wykazie, a które chcą  przyjąć studenta na praktykę, proszone są o złożenie na piśmie do Izby informacji o liczbie zatrudnionego personelu fachowego oraz o posiadanym wyposażeniu. Wykaz będzie aktualizowany na bieżąco pod kątem spełniania przez apteki w nim zamieszczone wymaganych warunków oraz uzupełniany o nowe apteki. Proszę wszystkich kierowników aptek znajdujących się na liście o bieżące informowanie Izby  o wszystkich zmianach w zakresie ww. wymogów. W przypadku wybrania przez studenta apteki spoza listy, proces wydania opinii przez ORA w Lublinie będzie wydłużony o okres pozyskania informacji o zatrudnieniu farmaceutów i wyposażeniu apteki w sprzęt niezbędny do wykonywania czynności wynikających z programu praktyki zawodowej.

   Jednocześnie informuję, że apteki które przyjęły studenta na staż będą kontrolowane w zakresie realizacji programu przez nauczycieli Wydziału Farmaceutycznego UM w Lublinie nadzorujących jego przebieg.

 Prezes ORA
w Lublinie

 

1) Apteki na terenie m. Lublin

2) Apteki na terenie powiatu lubelskiego

3) Apteki na terenie delegatury Biała-Podlaska 

4) Apteki na terenie delegatury Chełm 

5) Apteki na terenie delegatury Zamość

 

 
K O M U N I K A T
Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie zasad realizacji sześciomiesięcznego stażu w aptece objętego standardami nauczania dla kierunku studiów farmacja

ZASADY REALIZACJI SZEŚCIOMIESIĘCZNEGO STAŻU W APTECE OBJĘTEGO STANDARDAMI NAUCZANIA DLA KIERUNKU STUDIÓW FARMACJA



1. Sześciomiesięczny staż (praktyka) w aptece zwany dalej stażem, stanowi integralny element programu studiów magisterskich na kierunku farmacja zgodnie z art. 2b ust. 1 pkt 1 oraz art. 2c ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. Nr 41, poz. 179 z późn zm.) i ujęty jest w „Standardach nauczania dla kierunku studiów: farmacja – studia magisterskie” zgodnie z załącznikiem nr 14 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 3 listopada 2003 r. (Dz. U. Nr 210, poz. 2040).

2. Celem stażu jest pogłębianie wiedzy teoretycznej i doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie farmacji aptecznej, ze szczególnym uwzględnieniem:

a) sporządzania produktów leczniczych,
b) przechowywania i wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz udzielania informacji o lekach,
c) stosowania zasad opieki farmaceutycznej oraz norm etycznych, prawnych i organizacyjnych pracy w aptece.

3. Staż rozpoczyna się po obronie pracy magisterskiej. Stażysta odbywa staż zgodnie z ramowym programem, określonym w załączniku 1.

4. Student otrzymuje od dziekana skierowanie na staż zawierające:

a) imię i nazwisko studenta,
b) imię i nazwisko wyznaczonego przez dziekana nauczyciela akademickiego nadzorującego przebieg stażu,
c) nazwę i adres apteki,
d) imię i nazwisko opiekuna stażu,
e) datę rozpoczęcia stażu.

5. O wydaniu skierowania oraz o każdej ewentualnej zmianie miejsca odbywania stażu dziekan powiadamia okręgową izbę aptekarską.

6. Stażysta jest uprawniony, na zasadach wspólnych dla wszystkich studentów (zgodnie z regulaminem studiów) do:a) świadczeń stypendialnych, legitymacji studenckiej, studenckiej książeczki zdrowia oraz ubezpieczenia,
b) urlopu dziekańskiego,
c) ubiegania się o miejsce w domu studenckim oraz wyżywienia w stołówkach studenckich.7. Miejscem odbywania stażu może być apteka ogólnodostępna lub/i apteka szpitalna, wówczas część stażu należy odbyć w aptece ogólnodostępnej.

8. Staż odbywany jest w aptece, która uzyskała pozytywną opinię wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, a także opinię okręgowej rady aptekarskiej, wydane na wniosek dziekana i uwzględniające ocenę wymogów określonych w pkt 9.

9. Apteka, w której odbywa się staż, powinna:

a) być apteką o pełnym zakresie czynności,
b) być apteką, w której pracuje co najmniej 2 farmaceutów na pełnych etatach, w tym osoba spełniająca warunki niezbędne do pełnienia funkcji opiekuna stażysty,
c) zapewnić odpowiednie stanowiska pracy, pomieszczenia, urządzenia, aparaturę, sprzęt, surowce farmaceutyczne i inne materiały niezbędne do realizacji programu stażu,
d) zapoznać stażystę z obowiązującymi regulacjami prawnymi w zakresie wytwarzania i sporządzania, przechowywania i wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, zachowania tajemnicy służbowej oraz obowiązującym regulaminem pracy.

10. Stażysta wykonuje czynności fachowe wynikające z programu stażu pod bezpośrednim nadzorem opiekuna. Opiekunem stażysty może być kierownik apteki lub wyznaczony przez niego farmaceuta. Opiekun musi posiadać co najmniej 5-letni staż pracy w aptece lub specjalizację z farmacji aptecznej lub szpitalnej i może sprawować równocześnie nadzór nad odbywaniem stażu nie więcej niż 2 stażystów.

11. Stażysta jest zobowiązany:

a) sumiennie i starannie wykonywać czynności i zadania wynikające z realizacji programu stażu,
b) przestrzegać ustalonego harmonogramu i czasu odbywania stażu w wymiarze 40 godzin tygodniowo,
c) przestrzegać przepisów i zasad etycznych dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty,
d) przedłożyć zaświadczenie o odbyciu stażu oraz dziennik stażu w dziekanacie Wydziału Farmaceutycznego, który wydał skierowanie, w celu zaliczenia stażu.

12. Stażysta prowadzi dziennik stażu, zwany dalej „dziennikiem”, w którym odnotowuje wykonywane czynności praktyczne oraz nabywane umiejętności.

13. Dziennik z ponumerowanymi stronami, zawiera:

a) na pierwszej stronie: imię i nazwisko stażysty, datę rozpoczęcia stażu, datę założenia dziennika, imiona i nazwiska opiekuna stażu i nauczyciela akademickiego nadzorującego staż oraz pieczątki wydziału farmaceutycznego, okręgowej izby aptekarskiej i apteki,
b) tygodniowy wykaz czynności praktycznych wykonywanych przez stażystę,
c) wykaz nabywanych umiejętności określonych w ramowym programie stażu oraz liczbę godzin praktycznej nauki tych umiejętności, potwierdzonych podpisem opiekuna,
d) wpisy dotyczące udziału w posiedzeniach naukowych lub innych formach szkolenia, potwierdzone przez organizatorów szkolenia,
e) opinie nauczyciela akademickiego kontrolującego staż,
f) opinię opiekuna o przebiegu stażu sporządzoną po zakończeniu stażu.

14. W przypadku odbywania stażu w kilku aptekach, wpisy w dzienniku obejmują informacje dotyczące przebiegu kolejnych etapów stażu w każdej z aptek.

15. Po zakończeniu stażu student otrzymuje zaświadczenie o odbyciu stażu. Zaświadczenie to wydaje kierownik apteki na podstawie pisemnego stwierdzenia przez opiekuna zrealizowania całości programu stażu. W przypadku, gdy staż odbywany był w więcej niż jednej aptece, zaświadczenie wydaje kierownik apteki, w której odbywany był ostatni etap stażu.

16. Staż zalicza dziekan na podstawie:

a) zaświadczenia o odbyciu stażu,
b) dziennika stażu,
c) opinii nauczyciela akademickiego nadzorującego przebieg stażu.

17. W przypadku niezrealizowania programu stażu dziekan zgodnie z regulaminem studiów, decyduje o przedłużeniu stażu w wymiarze pozwalającym na pełną realizację programu i powiadamia okręgową izbę aptekarską, nadzór farmaceutyczny oraz kierownika apteki o przedłużeniu czasu trwania stażu, określając okres i przyczynę przedłużenia stażu.

18. Podstawą do uzyskania dyplomu ukończenia studiów na kierunku farmacja jest protokół egzaminu magisterskiego i obrony pracy magisterskiej oraz zaliczenie stażu.

Załącznik nr 1

 

PROGRAM RAMOWY SZEŚCIOMIESIĘCZNEGO STAŻU W APTECE OBJĘTEGO STANDARDAMI NAUCZANIA DLA KIERUNKU STUDIÓW FARMACJA


Cel stażu
Pogłębianie wiedzy teoretycznej i doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie farmacji aptecznej, zdobytych w czasie dotychczasowych studiów na kierunku farmacja, ze szczególnym uwzględnieniem: sporządzania produktów leczniczych, przechowywania i wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, opanowania w praktyce zasad opieki farmaceutycznej oraz podstaw etycznych, prawnych i organizacyjnych pracy farmaceuty w aptece.

Czas trwania stażu
Staż trwa 6 miesięcy, w wymiarze czasu stażu wynoszącym 40 godzin tygodniowo.

Wykaz umiejętności
Stażysta po zakończeniu stażu powinien posiadać umiejętności w zakresie:
1. Stosowania zasad kodeksu etyki zawodowej, przepisów prawnych dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty oraz przepisów prawa pracy.
2. Stosowania zasad rozmieszczania i przechowywania produktów leczniczych i materiałów medycznych.
3. Stosowania zasad organizacji pracy w aptece z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
4. Prowadzenia dokumentacji aptecznej oraz posługiwania się i administrowania systemami informatycznymi apteki.
5. Prawidłowego sporządzania leków recepturowych, aptecznych.
6. Prawidłowego sporządzania leków w warunkach aseptycznych.
7. Oceny jakości postaci leku.
8. Wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych.
9. Stosowania szczególnych zasad wydawania leków bardzo silnie działających, psychotropowych i środków odurzających.
10. Stosowania zasad dobrej praktyki aptecznej.
11. Komunikacji interpersonalnej z pacjentami, ich opiekunami, lekarzami oraz pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia.
12. Praktycznej realizacji opieki farmaceutycznej w aptece.

 

PLAN RAMOWY SZEŚCIOMIESIĘCZNEGO STAŻU W APTECE OBJĘTEGO STANDARDAMI NAUCZANIA DLA KIERUNKU STUDIÓW FARMACJA

 

 

 

L.p.
Blok programowy
Wykaz umiejętności
Liczba godzin
I

Wydawanie produktów leczniczych
i wyrobów medycznych oraz udzielanie informacji o lekach

 1. Wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych oraz udzielanie informacji o lekach.

  2. Stosowania szczególnych zasad wydawania leków bardzo silnie działających, psychotropowych i środków odurzających.

  3. Stosowania zasad dobrej praktyki aptecznej

420
II

Sporządzanie produktów leczniczych

 1. Prawidłowego sporządzania leków recepturowych, aptecznych.

  2. Prawidłowego sporządzania leków w warunkach aseptycznych.

360
III

Opieka farmaceutyczna

 1. Komunikacji interpersonalnej z pacjentami, ich opiekunami, lekarzami oraz pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia.

  2. Praktycznej realizacji opieki farmaceutycznej w aptece.

120
IV

Prawne, etyczne
i administracyjne aspekty pracy farmaceuty

 1. Stosowania zasad kodeksu etyki zawodowej, przepisów prawnych dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty oraz przepisów prawa pracy.

  2. Stosowania zasad rozmieszczania i przechowywania produktów leczniczych i materiałów medycznych.

 3. Stosowania zasad organizacji pracy w aptece z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  4. Prowadzenia dokumentacji aptecznej oraz posługiwania się i administrowania systemami informatycznymi apteki.

60
RAZEM :
960

 


Stażysta może brać udział w dodatkowych formach szkolenia poprzez uczestnictwo w posiedzeniach naukowych i innych formach kształcenia organizowanych przez uczelnie, instytuty, towarzystwa naukowe, samorząd zawodowy i inne jednostki organizacyjne prowadzące działalność naukowo-badawczą w dziedzinie nauk farmaceutycznych i medycznych. Udział w tych szkoleniach zaliczany jest do czasu trwania stażu w wymiarze nie większym niż 30 godzin.

 

Poniżej:

Wykaz aptek ogólnodostępnych z terenu działania LUBELSKIEJ OKRĘGOWEJ IZBY APTEKARSKIEJ do odbywania praktyki zawodowej przez studentów farmacji. - format pdf. do pobrania.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem