O KONIECZNOŚCI PRZESTRZEGANIA PRZEPISÓW ANTYKONCENTRACYJNYCH I PROBLEMIE PERMANENTNEGO BRAKU LEKÓW W APTEKACH PODCZAS SPOTKANIE MINISTRA ZDROWIA KONSTANTEGO RADZIWIŁŁA Z PREZESEM NACZELNEJ RADY APTEKARSKIEJ GRZEGORZEM KUCHAREWICZEM

Aktualności, Piątek, 22 stycznia 2016

Sytuacja na rynku farmaceutycznym, kwestia przestrzegania przepisów antykoncentracyjnych i problem permanentnego braku leków w aptekach były tematem spotkania ministra zdrowia dr. Konstantego Radziwiłła z prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorzem Kucharewiczem, które odbyło się w Ministerstwie Zdrowia 21 stycznia 2016 r. W spotkaniu uczestniczyli także: radca prawny Krzysztof Baka, koordynator Biura Prawnego NIA i zastępca dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Małgorzata Szelachowska.

 

 

Podczas rozmów nawiązano do problemów poruszonych na posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia 13 stycznia 2016 r., poświęconego sytuacji ekonomicznej aptek oraz problemom związanym z dostępem aptek i ich pacjentów do leków refundowanych. Senatorom Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiono „PAKT DLA FARMACJI” - pakiet propozycji samorządu aptekarskiego, dotyczących wprowadzenia do porządku prawnego regulacji, które mają na celu uporządkowanie rynku farmaceutycznego i poprawę kondycji finansowej aptek. Ponaddwugodzinna debata nad najważniejszymi sprawami polskiego aptekarstwa, przeprowadzona w Senacie RP z inicjatywy Naczelnej Izby Aptekarskiej, była wydarzeniem bez precedensu w dwudziestopięcioletniej historii samorządu aptekarskiego.

   Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz poinformował ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła, że jednym z najważniejszych problemów, który należy pilnie rozwiązać ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, jest zagwarantowanie wszystkim aptekom i ich pacjentom stałego i równego dostępu do wielu leków refundowanych. W najtrudniejszej sytuacji są apteki prowadzone przez niezależnych aptekarzy. W aptekach stale brakuje wiele leków w różnych dawkach i postaciach. Reglamentacja produktów leczniczych, limitowanie ich dostaw do aptek to poważny problem społeczny, zagrażający bezpieczeństwu zdrowotnemu obywateli naszego kraju. W ubiegłym roku farmaceuci zaprotestowali przeciwko reglamentacji leków i modelowi dystrybucji, który narzuciły firmy farmaceutyczne, limitując dostawy produktów leczniczych do aptek. Samorząd aptekarski nie mógł się zgodzić, by o kształcie i sposobie dystrybucji leków w Polsce decydowały firmy farmaceutyczne oraz wybrane przez nie hurtownie i powiązane z nimi sieci aptek. Protest zainicjowany przez Naczelną Izbę Aptekarską poparło kilka tysięcy farmaceutów. Podczas spotkania prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Grzegorz Kucharewicz przekazał ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi podpisane przez farmaceutów plakaty z tekstem protestu, które zostały przesyłane do Naczelnej Izby Aptekarskiej. Akcja protestacyjna trwa – farmaceuci nadal mogą poprzeć protest na stronie internetowej NIA.

   Prezes NRA podkreślił, że po upływie kilku miesięcy od wejścia w życie tak zwanej ustawy antywywozowej w polskich aptekach nadal brakuje leków. Potwierdziły się obawy naszego samorządu. Naczelnej Izby Aptekarskiej ostrzegała, że ustawa nie rozwiąże problemu braku leków, ponieważ posłowie nie przyjęli propozycji samorządu aptekarskiego, aby ustawowo zagwarantować równy dostęp aptek i ich pacjentów do refundowanych produktów leczniczych (wnioski mniejszości, zgłoszone przez posłów Prawa i Sprawiedliwości, tożsame z propozycją samorządu aptekarskiego, zostały odrzucone przez koalicję PO – PSL). W rezultacie nie ma przepisu, który realnie zapewniłby uczciwym przedsiębiorcom prowadzącym hurtownie farmaceutyczne, a także współpracującym z nimi aptekom, stałe dostawy refundowanych produktów leczniczych w ilości niezbędnej do zaspokajania potrzeb pacjentów. Taka była bowiem istota regulacji zaproponowanej przez samorząd aptekarski. Zdaniem samorządu aptekarskiego, ustawa antywywozowa powinna zostać jak najszybciej znowelizowana.


   Prezes NRA Grzegorz Kucharewicz poinformował ministra zdrowia, że obowiązujące przepisy antykoncentracyjne nie są przestrzegane. Próg antykoncentracyjny (tzw. 1 procent aptek w województwie) miał stanowić skuteczną barierę dla procesów niekorzystnych zarówno dla pacjenta, jak i państwa zobowiązanego do zagwarantowania wszystkim obywatelom bezpieczeństwa zdrowotnego, a uczestnikom rynku warunków działania zgodnych z regułami ochrony konkurencji. Niestety, obowiązująca „zasada 1%” osłabiana jest poprzez same organy administracji państwowej, które ignorują wynikające z obowiązujących przepisów ograniczenia. Przykładem może być postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd nie rozpatruje w ogóle tych kwestii pod kątem prawa farmaceutycznego, tylko w oparciu o przepisy o swobodzie działalności gospodarczej. Zdaniem NIA, niedopuszczalne jest interpretowanie prawa w ten sposób. Przepis art. 99 ust. 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne jest szczególnym przepisem antymonopolowym wobec przepisów zawartych w ustawie z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Przepis ten wprowadza kryteria antykoncentracyjne specyficzne jedynie dla rynku aptecznego. Kryteria te nie uchylają jednak kryteriów antykoncentracyjnych zawartych w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, lecz je dopełniają w odniesieniu do aptek ogólnodostępnych.

EUGENIUSZ JAROSIK
Biuro Prasowe
Naczelnej Izby Aptekarskiej

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem