Informacja dla farmaceutów Lubelskiej OIA dot. okresów edukacyjnych (ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceuty) - szkolenia

Aktualności, Wtorek, 4 października 2022

 

I. Dotyczy Farmaceutów,
którzy rozpoczęli okres ciągłego szkolenia przed 2022 rokiem
:

 

1. Stosuję się Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 lutego 2018 r. w sprawie ciągłych szkoleń farmaceutów zatrudnionych w aptekach lub hurtowniach farmaceutycznych.

2. Załącznik nr 1 (Dz. U. z 2018 r. Poz. 449) do rozporządzenia określa formy zdobywania wiedzy teoretycznej w formie ciągłego szkolenia, liczbę punktów edukacyjnych za daną formę oraz rodzaj dokumentu potwierdzającego realizację ciągłego szkolenia.

3. Czas trwania okresu edukacyjnego może być przedłużony przez właściwą okręgową radę aptekarską na uzasadniony wniosek osoby odbywającej ciągłe szkolenie o okres nie dłuższy niż 24 miesiące.

4. Przedłużenie okresu edukacyjnego na uzasadniony wniosek osoby odbywającej ciągłe szkolenie nie powoduje przesunięcia terminu rozpoczęcia kolejnego okresu edukacyjnego.

5. Okręgowa rada aptekarska potwierdza w karcie ciągłego szkolenia uzyskanie wymaganej liczby punktów edukacyjnych, zgodnie z ramowym programem ciągłych szkoleń, po przedstawieniu przez farmaceutę zaświadczenia albo innego dokumentu potwierdzającego realizację obowiązku ciągłego szkolenia.

6. Zaliczenie ciągłego szkolenia polega na uzyskaniu w okresie edukacyjnym co najmniej 100 punktów edukacyjnych za udział w wybranych formach ciągłych szkoleń, w tym co najmniej 50 punktów edukacyjnych musi być uzyskanych w ramach kursów zakończonych sprawdzianem weryfikującym wiedzę.

7. Większa niż wymagana liczba punktów edukacyjnych w danym okresie edukacyjnym nie przechodzi na następny okres edukacyjny.

8. Farmaceuta w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia zakończenia danego okresu edukacyjnego przekazuje właściwej okręgowej izbie aptekarskiej kartę ciągłego szkolenia w celu potwierdzenia przez nią dopełnienia obowiązku ciągłego szkolenia.

Link do treści rozporządzenia (Dz. U. z 2018 Poz. 499) 

 

II. Dotyczy farmaceutów,
którzy rozpoczęli okres ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceuty od 1 stycznia 2022 roku:

 

1. Stosuję się Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie punktów edukacyjnych uzyskiwanych w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego oraz wzoru karty rozwoju zawodowego farmaceuty.

2. Załącznik nr 2 (Dz. U. z 2021 r. Poz. 2494) do rozporządzenia określa formę ustawicznego rozwoju zawodowego oraz liczbę punktów edukacyjnych za daną formę.

3. Farmaceucie wykonującemu zawód w ramach stosunku pracy lub w ramach stosunku służbowego, realizującemu ustawiczny rozwój zawodowy przysługuję na jego wniosek urlop szkoleniowy w wymiarze do 6 dni roboczych rocznie, płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Termin urlopu szkoleniowego jest uzgadniany każdorazowo z pracodawcą. Farmaceuta ma obowiązek niezwłocznie przedstawić pracodawcy dokument poświadczający jego udział w formach podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

4. Nie ma możliwości przedłużenia czasu trwania okresu ustawicznego rozwoju zawodowego farmaceuty!!!

5. Zaliczenie obowiązku doskonalenia zawodowego polega na uzyskaniu w okresie rozliczeniowym 100 punktów edukacyjnych za udział w poszczególnych formach ustawicznego rozwoju zawodowego, w tym co najmniej 50 punktów uzyskanych w ramach kursów zakończonych sprawdzianem weryfikującym wiedzę

6. Większa niż wymagana liczba punktów edukacyjnych w danym okresie edukacyjnym nie przechodzi na następny okres edukacyjny.

7. Farmaceuta w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia danego okresu rozliczeniowego przekazuje właściwej okręgowej izbie aptekarskiej kartę rozwoju zawodowego w celu potwierdzenia przez nią dopełnienia obowiązku ustawicznego rozwoju zawodowego przez farmaceutę.

Link do treści rozporządzenia (Dz. U. z 2021 r. Poz. 2494)



Farmaceuci, którzy chcą być na bieżąco informowani o szkoleniach organizowanych przez Lubelską Okręgową Izbę Aptekarską oraz inne podmioty uprawnione do przeprowadzania szkoleń proszeni są o przesłanie swojego aktualnego adresu e-mail na adres rejestr@loia.pl z informacją, że są zainteresowani otrzymywaniem ww. wiadomości.

Farmaceuci, którzy podali do Izby wcześniej swoje adresy e-mail i są one na dzień dzisiejszy aktualne, nie muszą ich przesyłać ponownie.

Przesyłanie aktualnych ofert szkoleniowych ma za zadnie ułatwić Państwu realizacje ustawicznego rozwoju zawodowego/okresu ciągłego szkolenia. Wiadomości będą wysyłane w taki sposób, żeby inni adresaci nie mieli możliwości poznać Państwa adresów e-mail. Wiadomości wysyłane do Państwa nie stanowią formy marketingu bezpośredniego ani informacji handlowej, dlatego też nie jest potrzebna odrębna zgoda, byśmy mogli informować Państwa o tego typu wydarzeniach, jednakże jeżeli ktoś z Państwa po otrzymaniu informacji o szkoleniu uzna, że nie chce ich otrzymywać prosimy o poinformowanie, wówczas adres e-mail zostanie usunięty z bazy odbiorców.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy z Państwa ma na co dzień czas śledzić naszą stronę i na bieżąco zaznajamiać się z ofertą szkoleń, dlatego też mamy nadzieję w ten sposób ułatwimy Państwu realizację szkoleń ciągłych.

Istnieje również możliwość wysyłania ww. wiadomości na adresy e-mail aptek. W takim wypadku również prosimy o informację, że są Państwo zainteresowani ich otrzymywaniem.

Prezes
Okręgowej Rady Aptekarskiej
w Lublinie

dr hab. n. farm. Tomasz Baj


Akty prawne:

1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2021 r. w sprawie punktów edukacyjnych uzyskiwanych w ramach ustawicznego rozwoju zawodowego oraz wzoru karty rozwoju zawodowego farmaceuty (Dz. U. z 2021 r. Poz. 2494).


2. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (tj. Dz. U. z 2022 r. Poz.  2301).


3. Ustawa z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (tj. Dz. U. z 2022 r. Poz. 1877).

 

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych
i aktualizacja wiedzy fachowej
są usta
wowym obowiązkiem wszystkich farmaceutów!

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem