Wybory parlamentarne 2005 - Ryszard Stanibuła

Aktualności, Wtorek, 6 września 2005
Ryszard Stanibuła
(PSL, lista nr 7, miejsce na liście 21)
Szanowni Państwo!

W związku z kończącą się IV kadencją Sejmu RP, realizując obowiązek posła na Sejm RP zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, a szczególnie dlatego, że miałem honor i zaszczyt współpracować z tak zacnym gronem osób z Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej i wieloma wspaniałymi farmaceutami, pragnę serdecznie podziękować za owocną współpracę,
z której czerpałem wiele satysfakcji oraz składam deklarację dalszej współpracy.

Drodzy Państwo, z przykrością pragnę podkreślić, że wiele uzasadnionych postulatów i wniosków, które Państwo wnosiliście do prac nad poszczególnymi ustawami, dotyczącymi m.in. prawa farmaceutycznego i innych ustaw, nie zostało uwzględnione w pracach legislacyjnych z powodu przedkładania nade wszystko rozstrzygnięć politycznych, a nie merytorycznych, jakie wynikały z Państwa wniosków. Dlatego też uważam, że do tych spraw należy wrócić jak najszybciej wraz z kompleksową nowelizacją wielu aktów prawnych z zakresu farmacji i prawa farmaceutycznego.

Szanowni Państwo, jestem przekonany, że apteka jako samodzielna jednostka w systemie ochrony zdrowia powinna pełnić funkcję sprawowania opieki farmaceutycznej nad pacjentem, nie należy jej traktować jako konkurencyjnej działalności gospodarczej. Apteka powinna służyć pacjentowi a nie działaniom marketingowym, które będą zmuszały do obniżania marż. Należy wyeliminować z polskiego prawa określenia
i sformułowania utrudniające prowadzenie aptek. Nade wszystko nie możemy samorządom aptekarskim i medycznym utrudniać wypełniania ustawowych zadań wynikających z odpowiednich ustaw.

Uważam, że w najbliższym czasie powinna być przygotowana ustawa o zawodzie aptekarza i innych zawodach medycznych, ustawa o izbach aptekarskich, o cenach a przede wszystkim winno być kompleksowo znowelizowane "Prawo farmaceutyczne".

Stan obecny i przyszłość polskiego przemysłu farmaceutycznego oraz rynku leków w kontekście wielopłaszczyznowych problemów i braku właściwej, długofalowej polityki zdrowotnej państwa, utrudnia właściwe funkcjonowanie aptek, np. brak ścisłych przepisów antykoncentracyjnych, respektowania praw nabytych, niedozwolona reklama leków i walka z nieuczciwą konkurencją.

Szanowni Państwo, odniosłem się tutaj zaledwie do kilku spraw, aczkolwiek mam świadomość, że jest to jedynie fragment problemów. Jestem przekonany, że aby usprawnić właściwe funkcjonowanie aptek należy wprowadzić proponowane przez Państwa merytoryczne i kompleksowe regulacje.

Pragnę podziękować za dotychczasowe zaufanie i współpracę, składam wyrazy najwyższego szacunku i uznania oraz życzę wszelkiej pomyślności i satysfakcji z wykonywanej pracy.

 

W związku z ponownym kandydowaniem do Sejmu ośmielam się po raz kolejny prosić Państwa o poparcie mojej kandydatury.

 

 

Z poważaniem
Poseł na Sejm RP
Ryszard Stanibuła

Proszę czekać... Proszę czekać...
Przeglądarka, której używasz, jest przestarzała. Posiada ona udokumentowane luki bezpieczeństwa, inne wady oraz ograniczoną funkcjonalność. Tracisz możliwość skorzystania z pełni możliwości oferowanych przez niektóre strony internetowe. Dowiedz się jak zaktualizować swoją przeglądarkę.