Sporządzanie leków recepturowych ...

Aktualności, Środa, 29 października 2008

Koleżanki i Koledzy,

coraz częstszym zjawiskiem w aptekach staje się odmowa realizacji recept na leki recepturowe i odsyłanie pacjentów do innych aptek.

Jest to zachowanie niezgodne z przepisami prawa, ponieważ zgodnie z art. 86 ustawy - Prawo farmaceutyczne apteka jest miejscem świadczenia usług farmaceutycznych obejmujących m.in. :

 ... sporządzanie leków recepturowych w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od złożenia recepty przez pacjenta, a w przypadku recepty na lek recepturowy zawierający środki odurzające lub oznaczonej "wydać natychmiast" - w ciągu 4 godzin.

Ponadto jest to również nieetyczne w stosunku do pacjentów oraz Koleżanek i Kolegów.

W celu wyeliminowania takich zachowań w naszym środowisku, zwracam się do Koleżanek i Kolegów, aby z szacunku dla samego siebie, każdorazowo informowały Izbę o tych aptekach, w których kierownicy nie do końca spełniają swoje obowiązki wobec chorego odsyłając go z receptą na leki robione do innej apteki, celem kierowania wniosków do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej LOIA.

Prezes
Okręgowej Rady Aptekarskiej
w Lublinie

mgr farm.Krzysztof Przystupa


Proszę czekać... Proszę czekać...
Przeglądarka, której używasz, jest przestarzała. Posiada ona udokumentowane luki bezpieczeństwa, inne wady oraz ograniczoną funkcjonalność. Tracisz możliwość skorzystania z pełni możliwości oferowanych przez niektóre strony internetowe. Dowiedz się jak zaktualizować swoją przeglądarkę.