Komunikat dla Świadczeniodawców realizujących zlecenia na wyroby medyczne oraz korespondencja Kieleckiej OIA z NFZ dotycząca realizacji zleceń na wyroby medyczne.

Aktualności, Piątek, 10 października 2014

 

Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina:

 

Zgodnie ze wzorem zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, określonym w załączniku nr 8 do zarządzenia Nr 90/2013/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 24 grudnia 2013 roku  w sprawie wzoru zlecenia  na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy (Dz. U. poz.1678), IV część zlecenia – potwierdzenie uprawnienia do zaopatrzenia wnioskowanym wyrobem medycznym wypełnia pracownik oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

W przypadku zaopatrzenia w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, OW NFZ potwierdza pierwsze zlecenie na zaopatrzenie w te wyroby medyczne i wystawia na okres  nie dłuższy niż 12 miesięcy Kartę potwierdzenia uprawnienia do zaopatrzenia w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie (część B załącznika  nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 roku w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby  medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy). Kolejne zlecenia na zaopatrzenie  w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, wystawione w okresie ważności Karty, nie wymagają potwierdzenia przez  OW NFZ.

 Osoba realizująca zlecenie na wyrób medyczny przysługujący comiesięcznie ma obowiązek sprawdzenia, w Karcie potwierdzenia uprawnienia do zaopatrzenia w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, uprawnienia świadczeniobiorcy do uzyskania kolejnego świadczenia oraz potwierdzenia  na zleceniu oraz w Karcie, realizacji świadczenia za dany miesiąc, zgodnie z § 13 ust. 3  ww. zarządzenia.

Podkreślić należy, że w przypadku wykrycia przez pracowników OW NFZ nieprawidłowości w dokumentach przedstawionych przez świadczeniodawcę, OW NFZ ma prawo wstrzymać płatność z tytułu realizacji świadczeń zgodnie z § 26 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2008 roku w sprawie  ogólnych warunków  umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej  (Dz. U. Nr 81, poz.484).

W V części zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne: Potwierdzenie odbioru wyrobu medycznego u świadczeniodawcy, muszą być zawarte dane podmiotu realizującego czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne - świadczeniodawcy, w tym adres miejsca udzielania świadczeń wraz z numerem umowy. Jeżeli umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia realizowana jest przez podwykonawcę, to w V części zlecenia, oprócz danych świadczeniodawcy, muszą być zawarte dane podwykonawcy (mogą to być odrębne pieczątki).

W V części zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne: Potwierdzenie odbioru wyrobu medycznego u świadczeniodawcy, osoba realizująca zlecenie powinna wpisać liczbę sztuk wydanych wyrobów medycznych, cenę detaliczną wyrobu medycznego, kwotę refundacji oraz dopłatę pacjenta. W przypadku realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, dla których limit ilościowy wynosi więcej niż 1 sztuka, w V części zlecenia: Potwierdzenie odbioru wyrobu medycznego u świadczeniodawcy, osoba realizująca zlecenie wpisuje liczbę sztuk, cenę za 1 sztukę oraz łączną cenę wydanych wyrobów medycznych, od której należy wyliczyć kwotę refundacji oraz dopłatę pacjenta. Podkreślić należy, że zgodnie z przepisem zawartym w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. poz. 1565), jeżeli cena wyrobu medycznego jest niższa niż limit finansowania ze środków publicznych, wysokość udziału własnego świadczeniobiorcy jest liczona od tej ceny.

W V części zlecenia  na zaopatrzenie  w wyroby medyczne Potwierdzenie odbioru wyrobu medycznego u świadczeniodawcy,osoba odbierająca  wyrób medyczny wpisuje datę odbioru, imię i nazwisko, numer PESEL, a w przypadku jego braku nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby oraz składa podpis.
W przypadku trudności w wypełnieniu zlecenia, dane: Data odbioru, imię i nazwisko, numer PESEL, a w przypadku jego braku nazwa i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby odbierającej, może uzupełnić realizator zaopatrzenia. Zgodnie z informacją zawartą w pkt 5 komentarza do art. 78 kodeksu cywilnego Adama Jedlińskiego: ,,Podpis jest to swoisty dla danej osoby, charakterystyczny, powtarzalny znak graficzny, wywodzący się  od jej imienia i nazwiska, niebędący koniecznie pełnym imieniem i nazwiskiem (..), pozwalający na ustalenie tożsamości osoby, która go złożyła”.

 

 

 

Zastępca Dyrektora

ds. Medycznych

Lubelskiego OW NFZ

Dorota Blechar

 

 


  

Poniżej korespondencja Kieleckiej OIA z NFZ dotyczącą realizacji zleceń na wyroby medyczne - do pobrania - format pdf. ↓


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem