Wiosenna Szkoła Prawa Medycznego (online) w dniu 2 marca 2024 roku

Szkolenia, Poniedziałek, 19 lutego 2024
Wiosenna Szkoła Prawa Medycznego (online) w dniu 2 marca 2024 roku

 

Wiosenna Szkoła Prawa Medycznego:
Farmaceuta - zawód przyszłości

 

w dniu 2 marca 2024 roku w godz. 8:30 – 15:00
Bezpłatne wydarzenie online (zoom)

 

Zapraszamy na Wiosenną Szkołę Prawa Medycznego, która odbędzie się online 2 marca 2024 roku. W tym roku tematem wiodącym jest przyszłość zawodu farmaceuty.

 

Pierwszy blok wykładów będzie dotyczył udzielania świadczeń zdrowotnych w aptece. Doktor nauk prawnych, lekarz Iwona Wrześniewska-Wal omówi temat „Farmaceuta jako samodzielny zawód medyczny”. Ustawa o zawodzie farmaceuty z 2020 r. zmieniła rolę i zadania farmaceutów w Polsce.

 

W  ramach opieki farmaceutycznej nad pacjentem udzielają oni świadczeń zdrowotnych. Pierwsze w naszym kraju świadczenia zdrowotne finansowane ze środków publicznych realizowane w aptekach to szczepienia ochronne. Kwalifikacja i ich wykonanie, tak jak innych świadczeń zdrowotnych, wymaga zgody pacjenta. Dr hab. nauk o zdrowiu, doktor nauk prawnych Anna Augustynowicz, prof. CMKP, opowie o zgodzie pacjenta na udzielanie świadczeń zdrowotnych w aptece.

 

Zgoda powinna być poprzedzona rzetelną i zrozumiałą informacją tak, aby pacjent był świadomy, na jakie świadczenie wyraził zgodę. Dr nauk prawnych, lekarz Dariusz Hajdukiewicz poprowadzi wykład "Obowiązek informacyjny lekarzy, farmaceutów i osób wykonujących inne zawody medyczne", zaś wykład podsumowujący tę sesję "Farmaceuta – zawód przyszłości" wygłosi prof. dr hab. Jarosław Pinkas.

 

Druga część wydarzenia rozpocznie się od bloku poświęconego prawu i bezpieczeństwu w aptece. Posiadanie wiedzy z zakresu prawa umożliwia farmaceucie skuteczną i bezpieczną praktykę zawodową. Mgr Leszek Kliś przedstawi tematy: "Zmiany w prawie" oraz "Jak czytać akty prawne". Natomiast dr nauk prawnych Lidia Janiszewska wygłosi wykład "Cybernetyczna higiena w placówce medycznej". Dbanie o odpowiednie zabezpieczenia cyfrowe pomaga utrzymać zaufanie pacjentów i zapewnić im ochronę ich prywatności oraz danych medycznych.

 

Farmaceuta, oprócz posiadania wiedzy fachowej, powinien również być świadomy etycznych aspektów swojej pracy oraz angażować się w ciągłe kształcenie i edukację. Trzeci blok konferencji dotyczyć będzie etyki i edukacji w pracy farmaceuty. Kodeks Etyki Aptekarza stanowi zbiór zasad i norm postępowania, które określają etyczne standardy w pracy farmaceutów. Porównanie tego kodeksu z regulacjami etycznymi innych zawodów medycznych może dostarczyć cennych wniosków na temat specyfiki etyki farmaceutycznej oraz jej miejsca w obszarze ochrony zdrowia. Dr nauk humanistycznych Adam Skowron poruszy temat "Kodeksu Etyki Aptekarza na tle regulacji etycznych innych zawodów medycznych". Opieka farmaceutyczna to również aktywność farmaceutów w procesie edukacji pacjentów, to wspieranie ich w zrozumieniu i przestrzeganiu zaleceń dotyczących leczenia, zdrowego stylu życia oraz profilaktyki zdrowotnej. Lekarz Alicja Baska opowie o "Pomiarach antropometrycznych i poradnictwie w zakresie stylu życia w pracy farmaceuty".

 

Więcej informacji na stronie: https://www.cmkp.edu.pl/spm

 

Rejestracja dla osób wykonujących zawody medyczne

Lekarzom, farmaceutom oraz innym zawodom medycznym biorącym
udział w wydarzeniu przyznane zostaną punkty edukacyjne i certyfikat.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału!
Iwona Wrześniewska-Wal wraz z Zespołem

 

Źródło informacji: https://www.cmkp.edu.pl/

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem